Jeśli planujesz podróż na wakacje samolotem to musisz się liczyć z kilometrowymi kolejkami do odprawy, odwołanymi lub opóźnionymi lotami, a nawet z zaginięciem bagażu. Czy sytuacja na lotnisku w Goleniowie wygląda równie chaotycznie?

Lotniska po pandemii nie są w ogóle przygotowane do nagłego napływu pasażerów. Od kiedy popyt na latanie znów wrócił do dawnej normy, na lotniskach brakuje personelu do obsługi bagaży, kontroli bezpieczeństwa, ochrony czy sprzątania. Placówki te nie są w stanie obsługiwać zaplanowanych lotów.

Dla przykładu z usług Wizz Air w czerwcu 2022 roku skorzystało o 179 proc. więcej pasażerów w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. To ogromna różnica.

Jak zauważa Krzysztof Domagalski z portu lotniczego Szczecin-Goleniów, wszędzie brakuje personelu. Największe problemy mają duże lotniska, ale na szczęście w porcie Goleniów udało się uniknąć takich sytuacji. Nie zwalniano nadmiernie ludzi, dzięki czemu dzisiaj jest tyle samo rak do pracy, co przekłada się na lepszą obsługę lotów. Domagalski tłumaczy też, że procedury przy zatrudnianiu na nowo pracowników na lotniskach są bardzo skomplikowane i obarczone wieloma przepisami, a procedury z konieczności bardzo długo trwają. Trzeba na przykład sprawdzić, czy kandydat na pracownika lotniska nie jest czasami karany, trzeba go przeszkolić w nowych procedurach.

Ten chaos oraz niepewność związana z lotami spowodowała za to, że dynamicznie zaczęło rosnąć zainteresowanie produktami ubezpieczeniowymi wśród podróżujących, którzy szukają różnych dróg, by zabezpieczyć się na wypadek odwołanego lotu i wakacji.

Coraz więcej podróżnych chce chronić się przed nieprzewidzianymi okolicznościami, jak odwołanie, opóźnienie lotu czy tzw. overbooking. Dokupują więc dodatkowe świadczenia, dzięki którym mogą liczyć na odszkodowanie. 

Wzrost tego typu usług wzrósł w maju w porównaniu do kwietnia o 24,3 proc., a następnie o 44,3 proc. od maja do czerwca i 24,8 proc. od czerwca do lipca. Z Polski odnotowano 36,2 proc. wzrost od maja do czerwca i kolejny 19,9 proc. skok w zakupie od czerwca do lipca.