Dzięki udziałowi w „Koloratorium” aż 24 szkoły podstawowe w całej Polski zyskały nowoczesne pracownie biologiczno-chemiczne. Konkurs jest pełen naukowych wyzwań i atrakcyjnych nagród! Nie ma co się zastanawiać, tylko wziąć się do pracy.

25 października 2021 roku ruszyła najnowsza odsłona akcji “Koloratorium”, w której uczniowie, pod opieką nauczycieli, będą rozwijać swoje naukowe pasje i zyskają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród dla siebie oraz swoich szkół. W najnowszej edycji młodzież zgłębi tajniki swojego laboratorium, jakim jest ich własny organizm. 

Tym razem wszystkim będzie towarzyszyć charakterystyczna postać Profesora Główki, który jest nie tylko bohaterem programu, ale także przewodnikiem po fascynującym świecie nauki. Nie zabraknie również ciekawych treści merytorycznych, przygotowanych pod czujnym okiem prof. Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej, pracownika naukowego Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej.

Kto może wziąć udział w programie?

„Koloratorium” ma określone zasady co do uczestników konkursu. Do konkurencji zaproszone są zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły podstawowe z całej Polski, ale jest jeden warunek. Placówki te muszą znajdować się w miejscowościach liczących do maksymalnie 20 tysięcy mieszkańców. 

Konkurs odbędzie się w dwóch etapach. Na uczniów czekają inspirujące wyzwania, dzięki którym będą mogli oni „pogłówkować”, zdobywając dla swoich placówek punkty podnoszące pozycję szkoły w rankingu. Konkurencje dotyczą między innymi realizacji różnorodnych zadań promujących zdrowe nawyki, aktywność fizyczną oraz współpracę grupową. Ponieważ ważną częścią tematu tegorocznej edycji jest ludzki organizm, najwyżej punktowane będą wszystkie działania sprzyjające dostarczaniu organizmowi cennych związków chemicznych. Wśród akcji, które szkoły mogą zorganizować w ramach programu, warto wziąć pod uwagę zawody sportowe, tematyczne festyny czy występy artystyczne.

Szkoły powalczą o dziesięć kolorowych, w pełni wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów biologiczno-chemicznych, dzięki którym uczniowie zyskają jeszcze lepsze warunki do nauki. Ogłoszenie wyników nastąpi 1 czerwca 2022 roku – akurat z okazji Dnia Dziecka.

Aby wziąć udział w programie wystarczy do 17 stycznia 2022 roku zarejestrować szkołę poprzez dedykowany formularz na stronie Koloratorium.