Latarnicy ze Świnoujścia i Niechorza zapraszają do wspólnego świętowania z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich. Będa niesamowite widoki, atrakcje, ciekawe historie, a to wszystko zupełnie za darmo.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich to święto w Polsce organizowane od 2001 roku. Ma na celu popularyzację obiektów, jakimi są latarnie morskie. To jedne z najwartościowszych zabytków techniki w regionie. Wybudowane w XIX wieku cały czas służą bezpieczeństwu na morzu oraz są wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi. Co roku odwiedzają je setki tysięcy ludzi z całego świata. 

Jak informuje Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie świętowanie zaczyna się już w sobotę 20 sierpnia. Impreza rozpocznie się od parady Neptuna i jego Świty, jego Wysokość Król Mórz i Oceanów będzie chrzcił szczury lądowe i przysposabiał je do służby na morzu. Kolejny raz odbędą się także zawody w biegu na latarnię, a wieczorem będzie się można spotkać z duchem latarnika. Jak zawsze będzie możliwość zwiedzania okrętu Marynarki Wojennej, wysłuchania koncertu szant i zabawy marynarskiej z prawdziwymi piratami. Warto wspomnieć o spektakularnym podsumowaniu wydarzenia, czyli widowisku “Garniec Wulkana” w wykonaniu Teatru Ognia Lascar.

Impreza potrwa również w niedzielę, 21 sierpnia. W tym dniu na dzieci będą czekać liczne gry i zabawy, a oprócz tego koncert zespołu “Keja” oraz Chrzest morski “Piracka Przygoda”.

Warto przypomnieć, że wszystkie imprezy i wydarzenia, które odbywają się w ramach święta latarń są bezpłatne. Dotyczy to również wstępu na wieżę latarni w Świnoujściu i Niechorzu.