Niestety, ale nowy rok w kwestiach zdrowia nie zapowiada się dobrze. Na wielu pacjentów czeka podwyżka leków, co nie znaczy oczywiście, że niektóre nie ulegną obniżce. Zmiany dotyczą również zwolnień lekarskich.

Wraz z nadejściem 2022 r. zaczęło obowiązywać nowe obwieszczenie refundacyjne ministra zdrowia. Według ustaleń pacjenci dopłacą aż do 509 produktów. Zakres podwyżek obejmuje kwoty od 0,01 zł do 452,70 zł. Największa zmiana dotyczy produktu zawierającego wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego (zawiesina do wstrzykiwań).

Pacjenci, którzy zażywają tabletki zawierające everolimusum muszą się liczyć z podwyżką w wysokości 30 zł. Leki te są stosowane po przeszczepie narządu unaczynionego bądź szpiku. Więcej trzeba zapłacić również za leki stosowane w leczeniu schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, dużych zaburzeń depresyjnych, padaczki, choroby i zespołu Parkinsona oraz owrzodzeń. Od 0,01 zł do 2,48 zł wzrosły ceny leków stosowanych przy padaczce opornej na leczenie, gruźlicy, alergii pokarmowej i przewlekłej biegunce.

Nie tylko podwyżki

Na szczęście od 1 stycznia pacjentów czekają także obniżki. Największa zmiana dotyczy implantu podskórnego stosowanego w terapii raka prostaty. O 41 zł spadła również dopłata za preparat zawierający rivastigminum stosowany w chorobie Alzheimera. Mniej kosztują też niektóre leki na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, preparaty w terapii nowotworów złośliwych, raka piersi, raka trzonu macicy oraz padaczki lekoopornej.

A co ze zwolnieniami?

Od 2022 roku weszły w życie również nowe przepisy odnośnie L4. Mają one przeciwdziałać możliwości ciągłego przebywania na zwolnieniu. Od stycznia zasiłek chorobowy będzie mógł wynieść maksymalnie 182 dni, a  przyczyna niezdolności do pracy nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia. Na szczęście gdy okres zasiłkowy się skończy, będzie można wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego lub o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, w zależności od rokowań co do stanu zdrowia.