Złodzieje znajdują coraz to lepsze sposoby na wyłudzanie pieniędzy. W dobie mediów elektronicznych bardzo łatwo można ulec manipulacji. Warto być ostrożnym i nie ufać wszystkim e-mailom lub SMS-om.

Jeden z mieszkańców Goleniowa otrzymał niedawno SMS-a, z którego treści wynikało, że jeśli nie ureguluje on należności za energię elektryczną, 8 maja zostanie mu odcięty prąd. Goleniowianin nie tak łatwo dał się nabrać.

Sprawa nie jest nowa, podobne SMS-y otrzymują mieszkańcy całej Polski. Podobną sytuację miała 42-letnia kobieta z powiatu świdnickiego. Ktoś podszył się pod dostarczyciela prądu jakim jest PGE. Więcej o tej sprawie można poczytać w artykule Piaski: Metoda oszustów na PGE.

Warto wiedzieć, że jest to typowa próba naciągnięcia na udostępnienie danych do konta bankowego. Mężczyzna z Goleniowa, który dostał podejrzanego SMS-a wynajmuje mieszkanie, a opłat za prąd nie reguluje bezpośrednio z PGE. W ten sposób uniknął oszustwa, którego miał być ofiarą. Oczywiście nie należy w takich przypadkach klikać podanego w wiadomości linku, a sprawę ewentualnie zgłosić policji.

Należy zaznaczyć, że PGE nie wysyła wiadomości, w których wzywa do pilnego uregulowania należności poprzez wskazany link. Jeśli są jakieś niedopłaty lub nadpłaty, PGE informuje o tym listownie.

PGE Obrót apeluje do swoich Klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, nieotwieranie fałszywych linków oraz niewpłacanie pieniędzy na numer konta przekazany w fałszywej korespondencji. Jeśli ktoś ma wątpliwości powinien skontaktować się z PGE Obrót za pośrednictwem kanałów zdalnych lub w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta.

Oprócz PGE, policja również apeluje o ostrożność i zgłaszanie na komisariat wszelkich tego typu wiadomości. Niestety wpływom oszustów najczęściej ulegają osoby starsze. Warto porozmawiać z bliskimi i uwrażliwić ich na tego typu problemy. Można w ten sposób uniknąć późniejszych problemów oraz kryzysów finansowych. Oszuści, którzy działają za pomocą komunikatorów są trudni do zidentyfikowania, dlatego stracone pieniądze są zwykle niemożliwe do odzyskania.