Zaplanowane na luty spotkania i wykłady w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zapowiadają się naprawdę ciekawie. Wśród tematów prelekcji znajdą się m.in. miłość szlachecka oraz filozofia po góralsku.

Lutowy cykl rozpoczął Zamkowy Wieczór Książęcy, który poświęcony bęył starożytności. Gospodarzami spotkania byli dr Wojciech Kral oraz dr Andrzej Wątorski, a ich gościem gościem Janusz Kucharczyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii oraz magister filozofii klasycznej, eseista i tłumacz. Panowie wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie: czy epoka sprzed trzech, a nawet tylko dwóch tysięcy lat ma nam coś do zaoferowania? Spotkanie pt. “Starożytność dzisiaj, czyli ile antyku mamy w sobie” odbyło się w ostatnią niedzielę, 6 lutego w Sali Literackiej. 

Już 14 lutego Zamek zaprasza na kolejny wykład z zupełnie nowego cyklu “Oblicza Zamku”. Tematem, jak w walentynki przystało, będzie miłość. Spotkanie zatytułowane „Jest powszechnie wiadomym, że ja siostrzenicę Wielmożnego Pana, pannę Louise von Dewitz kocham …”, czyli o miłości szlacheckiej na Pomorzu w XIX w. poprowadzi dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Start o godz. 17.00 w Sali Literackiej Zamku.

Zdrowie fizyczne i góralska filozofia

W lutym nie zabraknie też Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką. Tym razem rozmawiający przyjrzą się aktywności fizycznej, zdrowiu i poczuciu szczęścia. Gościem spotkania będzie Bogusław Mamiński – olimpijczyk, lekkoatleta, wicemistrz świata i Europy, wielokrotny mistrz Polski, zdobywca wielu złotych medali, organizator corocznego biegu „Biegnij Warszawo”, twórca ośrodka szkolenia mistrzowskiego pod auspicjami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz inicjator międzynarodowego Biegu o Bursztynowy Puchar w Międzyzdrojach. Wykład odbędzie się 22 lutego o godz. 17:30 w Sali Literackiej.

Dwa dni później, czyli 24 lutego, odbędzie się Szczeciński Salon Poezji. Opowieści i legendy góralskie ks. Józefa Tischnera i Wandy Czubernatowej zaprezentują Małgorzata Chryc–Filary i Zbigniew Filary, aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie. Spotkanie pt. “Filozofia po góralsku: humor i mądrość spod polskich Tatr” rozpocznie się o godz. 17:30 w sali Kina Zamek.

Bilet na każdy event kosztuje 10 zł. Można je kupić na stronie Zamku, a także w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca, I piętro) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).