W środę 3 listopada w Dziwnowie odbyła się finałowa uroczystość przyznania certyfikatów Bursztynowych Kotwic dla marin i przystani jachtowych. 

Wyróżniono osiem lokalizacji na mapie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Jedno z nich trafiło do Lubczyna z najwyższą rangą. To prawdziwy zaszczyt.

Bursztynowe Kotwice to wyróżnienie przyznawane dla przystani żeglarskich z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą turystyki wodnej, która gwarantuje wzorową jakość świadczonych usług. Podobne certyfikacje przeprowadza się w hotelach. W przypadku marin sprawdza się dokładnie infrastrukturę przystani, zaplecze sanitarne, poziom świadczonych usług, otoczenie przystani, a także kwestie związane z ochroną środowiska. Organizatorem wydarzenia był znów Związek Portów i Przystani Jachtowych – LOT Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Związek ten już po raz drugi przeprowadził audyt przystani w ramach autorskiego systemu certyfikacji Bursztynowe Kotwice. 

Na uroczystości pojawili się operatorzy marin i przedstawiciele gmin partnerskich, który odbierali nagrody oraz gratulacje z rąk Agnieszki Skrzypulec – wicemistrzyni Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 żeglarskiej klasie 470 i honorowy ambasador Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Towarzyszył jej burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak.

Certyfikat i flagę dla Mariny Lubczyna odebrał dyrektor OSiR Andrzej Łukasiak.

Bursztynowe Kotwice z najwyższą rangą w wysokości 5/5 otrzymały również: Marina Solna w Kołobrzegu, Marina Dziwnów, Marina Basen Północny w Świnoujściu i North East Marina Szczecin. Natomiast “czwórki” trafiły do: Mariny Wolin, Mariny Trzebież, Mariny Pogoń w Szczecinie oraz Mariny Nowe Warpno.