Defibrylatory – ratunek dla życia w Goleniowie

Defibrylator AED to urządzenie medyczne służące do przeprowadzenia zabiegu defibrylacji serca w sytuacji nieszczęśliwych zdarzeń i nagłego zatrzymania krążenia. Defibrylatory serca to nowoczesne, niezawodne urządzenia, które wspomagają cały proces ratunkowy. Wciąż potrzebna jest edukacja społeczeństwa na temat wykorzystania defibrylatorów AED w sytuacjach zagrażających życiu.

Nagłe zatrzymanie krążenia dotyczy w Polsce około 40 000 osób rocznie. Tylko 5% z nich doczeka pomocy. Każda minuta bez defibrylacji to o 7-10% mniejsza szansa na przeżycie.

Ideałem byłaby powszechna dostępność defibrylatorów w miejscach publicznych. Obecnie urządzenia są rozmieszczone najczęściej w hotelach, lotniskach, na dworcach. Nadal jednak mapa dostępności tego sprzętu w polskich miastach ma wiele białych plam.

Władze Goleniowa wykazały się sporą inicjatywą w zakresie rozpowszechniania wiedzy i dostępności do defibrylatorów ratujących życie. Dzięki współpracy Straży Miejskiej z Fundacją Kultury Bezpieczeństwa Goleniów od niedawna ma największą ze wszystkich miast w Polsce liczbę dostępnych publicznie defibrylatorów AED. Na razie jest ich 12 ale miasto liczy na zwiększenie tej liczby w najbliższym czasie.

Defibrylatory z Goleniowa w Google Maps

Wystarczy wpisać w telefonie lub komputerze hasło „AED Goleniów”, aby otrzymać listę punktów, w których rozmieszczono urządzenia.  Znajdują się one w różnych instytucjach publicznych oraz w prywatnych firmach. Straż Miejska z Goleniowa przesłała listę tych miejsc wraz z adresami do firmy Google. W ten sposób dostępność defibrylatorów w okolicy można sprawdzić w ciągu kilkunastu sekund. Lista  miejsc ma się sukcesywnie powiększać.

Władze Goleniowa zadbały też o elementy edukacyjne, bo wciąż największym wyzwaniem jest dotarcie z wiedzą na temat pierwszej pomocy do każdego mieszkańca.  Miasto wprowadziło więc elementy edukacyjne do akcji: miejsce umieszczenia każdego urządzenia AED oznaczono specjalnie malowanymi znakami w przestrzeni publicznej.