20 marca w Szczecinie odbyły się warsztaty fotograficzne dla laureatów zorganizowanego przez Goleniowski Dom Kultury konkursu „Patrz!”. Powstały ciekawe i intrygujące prace. 

Paweł Kula – wykładowca fotografii w Szczecińskiej Akademii Sztuki i jeden z jurorów konkursu fotograficznego “Patrz!’ przeprowadził znakomite warsztaty fotograficzne. Była to  nagroda dla laureatów rozstrzygniętego we wrześniu 2021 roku gminnego konkursu zorganizowane przez Goleniowski Dom Kultury. Mimo, że na zajęcia trzeba było trochę poczekać, ale na pewno było warto. Przecież nie co dzień można skorzystać z  profesjonalnego studia na szczecińskiej akademii.

Organizatorzy określili fotografię jako spotkanie, które można interpretować na wiele sposobów. Dzięki niej można opowiedzieć wiele fascynujących historii. Tak właśnie próbowali podejść do zdjęć uczestnicy warsztatów. W trakcie spotkania młodzi amatorzy fotografii poznali proste sposoby na wykonanie udanych zdjęć portretowych. Zobaczyli również jak działają różne rodzaje oświetlenia i jaką rolę pełni tło. Dowiedzieli się kilku sztuczek fotograficznych oraz wykonali liczne portrety studyjne aparatem cyfrowym. Prawdziwą nauką było zrobienie, przy pomocy wydrukowanych negatywów, odbitek cyjanotypowych.

Ponieważ technika cyjanotypii potrzebuje promieni słonecznych, piękna niedzielna pogoda, dopisała realizacji warsztatów. Uczestnicy na kartce pokrytej światłoczułą emulsją odbijali obrazy. Pojawiły się na niebiesko szare portrety, które  pewnością ozdobią ściany domów młodych fotografów.. Przy określaniu celów konkursu bardzo często wymienia się integrację. Spotkano się w Szczecinie w gronie goleniowian, którzy na co dzień obojętnie mijają się na ulicy, zupełnie się nie znając. Do tej pory! Fotografia połączyła ludzi.

To nie ostatnie takie spotkanie

Kolejna szansa na zacieśnianie więzi już niebawem, bo właśnie trwają prace nad przygotowywaniem kolejnej edycji konkursu “Patrz!” W tym roku prawdopodobnie zostanie poszerzony zakres poszukiwań fotograficznych talentów. Konkurs z gminnego stanie się powiatowym, a jego współorganizatorem jest Starostwo Powiatowe w Goleniowie. 

Warto również wspomnieć, że jedno z nagrodzonych zdjęć stanie się grafiką w kalendarzu 2023 wydawanego przez starostwo. Nagrodą będą również warsztaty.