W hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, w Goleniowie ustanowiono monument, który jest rezultatem współpracy między oddziałem szczecińskim Instytutu Pamięci Narodowej a Gminą Goleniów. Środki na rzecz tego celu zostały przekazane przez IPN, natomiast za oprawę uroczystości odpowiadają jednostki 12. Brygady Zmechanizowanej.

Paniami Anną oraz Barbarą, długoletnimi mieszkańcami Goleniowa, ogarnęła radość na widok upamiętnienia postaci rotmistrza w miejskiej przestrzeni. „Mieszkam tu od 77 lat, to jest mój dom”, mówiły z uśmiechem na twarzy. „Cieszę się, że pomnik ten istnieje, bo to symbol wyjątkowego człowieka i prawdziwego bohatera. Jestem dumna, że takie coś powstało w moim mieście”.

Krzysztof Męciński, dyrektor oddziału szczecińskiego IPN, podkreślał znaczenie takich symboli dla regionu Pomorza Zachodniego. „Oddajemy cześć pamięci jednego z naszych bohaterów walczących o niepodległość. Szczególnie jego tajna działalność i bohaterski akt, który wykonał jako przedstawiciel podziemnego państwa polskiego, dokumentując zbrodnie niemieckie w Auschwitz, zasługują na wyjątkowe uznanie i nasz najgłębszy szacunek. Jest to jeden z największych bohaterów”, zaznaczył dyrektor Męciński.