Na wiosnę w Polsce rozpocznie się zmiana sposobu, w jaki odbieramy bezpłatną telewizję naziemną. Z tego tytułu będzie się można ubiegać o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora. 

Dotychczasowa technologia nadawania zostanie zastąpiona nowym standardem DVB-T2/HEVC i zapewni możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych w jakości obrazu HD/UHD oraz dźwięku.

Najnowocześniejsze odbiorniki telewizyjne są już wyposażone w nowy standard, ale wiele osób nie będzie w stanie dostosować odbioru, bo będzie to wymagało dokupienia specjalnych dekoderów. Ponieważ część gospodarstw domowych może nie być przygotowana na dodatkowy koszt zakupu odpowiedniego sprzętu, rząd przygotował specjalny program dofinansowania do zakupu tunerów, niezbędnych do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej w nowej technologii.

Zmiany w Polsce będą następować stopniowo w poszczególnych obszarach kraju, zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r. województwa dolnośląskie i lubuskie
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie
  • etap 3: od 23 maja 2022 r. województwa małopolskie, łódzkie, podkarpackie, opolskie, śląskie i świętokrzyskie
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r województwa lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie

Jak złożyć wniosek?

O dofinansowanie można się ubiegać na zakup dekodera lub telewizora spełniającego nowe wymagania, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

Wniosek o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora będzie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika (członka rodziny lub domownika):

  • przez internet – formularz online na platformie gov.pl
  • w tradycyjnej formie papierowej – w placówkach Poczty Polskiej.

Wnioskodawca składając wniosek musi oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.