Asesor Justyna Mataj, reprezentująca Prokuraturę Rejonową w Goleniowie, wystosowała oficjalny akt oskarżenia skierowany przeciwko podejrzanemu. Zgodnie z nim, osoba ta jest podejrzana o działalność jako element zorganizowanej grupy przestępczej i dokonanie przestępstwa oszustwa za pomocą tak zwanej metody „na policjanta”. Akt ten, zawierający wszystkie szczegółowe zarzuty, został oficjalnie przekazany do Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Podczas prowadzonego śledztwa ustalono, że 15 marca 2024 roku doszło do incydentu, którego ofiarą padła warszawianka. Kobieta padła ofiarą oszustwa realizowanego drogą telefoniczną. Otrzymała ona na swój stacjonarny telefon połączenie od osoby podszywającej się pod jej córkę, która rzekomo przekazała informacje o tym, że miała wypadek samochodowy. W wyniku tego zdarzenia miała potrącić kobietę będącą w piątym miesiącu ciąży. Sprawca zdołał skutecznie manipulować pokrzywdzoną, która uwierzyła, że rozmawia z własną córką.

W dalszej części oszustwa, inna osoba podszywająca się pod funkcjonariusza policji nawiązała kontakt z pokrzywdzoną. Fałszywa „policjantka” poinformowała ją o tym, że jej córka zostanie aresztowana, jeżeli nie wpłaci poręczenia w wysokości 180 000 złotych. Gdy kobieta oznajmiła, że nie dysponuje tak wysoką kwotą, fałszywa „policjantka” zasugerowała, aby przekazała pieniądze oraz swoją biżuterię jako zabezpieczenie poręczenia osobie, która odwiedzi ją w domu. Pokrzywdzona potwierdziła, iż posiada 4 000 złotych oraz 13 000 Euro.