Planowany projekt rozbudowy i modernizacji lotniska w Goleniowie będzie kosztować łącznie 95 mln zł. Ponad połowa tej sumy, a dokładniej 40 mln zł, zostanie zainwestowana w odnowienie i ulepszenie drogi startowej, wraz z instalacją nowoczesnych pomocy nawigacyjnych. Druga tak samo wielka część funduszy ma być przeznaczona na rozbudowę terminalu pasażerskiego, a reszta środków posłuży do pokrycia kosztów dodatkowych zakupów oraz prac remontowych.

Rzecznik prasowy Krzysztof Domagalski zapewnia, że prace rozpoczną się prawie natychmiast. „Zamierzamy wyłonić wykonawcę i podpisać umowę na pierwszą fazę robót już w styczniu 2024 roku” – mówi Domagalski.

Pierwszy etap pracy obejmuje przede wszystkim modernizację drogi startowej na terenie lotniska. Jak tłumaczy rzecznik, głównym zadaniem jest „doświetlenie” pasa startowego poprzez zwiększenie liczby świateł i ich intensywności. To ważne nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również aby umożliwić lądowanie i start w niemal jakichkolwiek warunkach atmosferycznych, co znacznie zwiększy dostępność lotniska w Goleniowie.

Spółka planuje, że wykonawca prac zostanie wybrany na początku stycznia 2024 roku, a umowa zostanie podpisana już pod koniec tego miesiąca. Prace na pasie startowym mają zakończyć się do końca 2024 roku. Koszt tego etapu modernizacji wyniesie ponad 40 mln zł.

Pozostałe 40 mln zł ma zostać przeznaczone na remont i modernizację terminala pasażerskiego.