W odpowiedzi na wykrycie nowych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Komarowie pod Goleniowem, podjęto szereg działań prewencyjnych. Jednym z nich jest realizacja oprysków wzdłuż linii kolejowej pomiędzy Szczecinem a Rokitą, mających na celu odstraszenie dzikiej zwierzyny. Ponadto, trasy przy drodze S3 są uszczelniane, a zaplanowane zostały również sanitarne odstrzały dzików.

Maciej Prost, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przekazał informację o tych działaniach jako części szerokiego planu reagowania na pojawienie się ASF w powiecie goleniowskim. Położenie nowych ognisk wirusa w miejscu dotąd nieznanym nakłania do podejmowania działań zarówno prewencyjnych, jak i reaktywnych. Zaznaczył również, że planowane jest zwiększenie liczby odstrzałów sanitarnych dzików, których realizacja będzie miała miejsce od południa ku północy.

Ze względu na możliwość przenoszenia ASF przez ludzi, eksperci apelują o ostrożność podczas przebywania w lasach, gdzie wystąpiły przypadki tej choroby. Prost zwrócił uwagę na konieczność unikania takich miejsc lub zachowania szczególnej higieny, na przykład poprzez dokładne czyszczenie obuwia po wyjściu z lasu.

Województwo zachodniopomorskie jest rejonem Polski o najszerszej populacji dzików, co czyni go szczególnie narażonym na rozprzestrzenianie się ASF.