W Szczecinie odbędzie się wyjątkowy seans oraz spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem. Wydarzenie organizowane jest z okazji 531. rocznicy ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką. 

2 lutego 1491 roku w szczecińskim Zamku odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka, Anną Jagiellonką. Z tej okazji postanowiono zorganizować na Zamku wspólne świętowanie. 

O godz. 16.00 w Kinie Zamek  odbędzie się projekcja filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów. Po seansie, o godz. 17.00, zaplanowano spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem, kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Tomaszem Wieczorkiem. Zbiórka wszystkich chętnych uczestników będzie mieć miejsce przy Wieży Zegarowej. 

Trasa zwiedzania: 

  • Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), 
  • Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta Zamku w skali 1:100). Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.
O czym jest film?

„Zamek Szczeciński” to archiwalny materiał filmowy, do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Autorem zdjęć jest Witold Chromiński. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Odnowiony film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, czyli w roku 2013. 

Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał ponad 24 minuty. Pierwsze projekcje odbywały się z wygłoszanym na żywo komentarzem. Po rekonstrukcji dokument można oglądać z uwagami z off-u. Warto zaznaczyć, że zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji. 

Film ukazuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Autor zdjęć udokumentował również pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy Skrzydła Północnego, a także katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus przed rozbiórką czy też świeżo odbudowany Most Długi.

Wstęp na oba wydarzenia jest darmowy. Liczba miejsc na seansie jest jednak ograniczona. Bezpłatne wejściówki na pokaz będzie można odbierać w dniu wydarzenia w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).