Jeśli nie macie planów na 29 maja, warto wybrać się do Szczecina, gdzie specjalnie dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji i niespodzianek. Wstęp całkowicie bezpłatny.

1 czerwca w całej Polsce obchodzony jest hucznie Dzień Dziecka. Specjalnie dla nich Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przygotował różne atrakcje, a wśród nich grę terenową Para na Zamek, koncert legendarnej szczecińskiej grupy artystycznej Arfik, rodzinne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach czy wielkie bańki mydlane. 

Impreza odbędzie się jednak w najbliższą niedzielę, 29 maja, a nie 1 czerwca, ze względu na to, że dzień ten wypada w środku tygodnia. Warto zaznaczyć, że gra terenowa będzie opracowana nie tylko w języku polskim, ale też w ukraińskim, a występ Arfika zostanie wzbogacony o ukraiński akcent.

Harmonogram wydarzeń

Impreza rozpocznie się na Dużym Dziedzińcu w samo południe. Otworzy ją koncert słynnego szczecińskiego zespołu Arfik, który w tym czasie będzie świętował swój jubileusz 35-lecia. Grupa została założona w 1987 roku przez pedagoga, muzyka i kompozytora wszystkich piosenek zespołu – Ryszarda Leoszewskiego. Autorką tekstów i inscenizacji jest natomiast pisarka i poetka Barbara Stenka, związana z zespołem od 26 lat. Arfik koncertował w całej Polsce, brał udział w festiwalach, przeglądach wokalnych, teatralnych, kabaretowych i chóralnych. Występował też za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii i na Łotwie. W 2016 roku dostał się do Finału Krajowych Eliminacji „Eurowizja Junior”. Na swoim koncie ma 25 autorskich wydawnictw muzycznych. Niedawno ukazały się dwa albumy zespołu – „Wstęp wolny” i „Nibyzima” oraz książka pt. „Mój Arfik”.

Po muzycznym wstępie, o godz. 13:00 wystartuje gra terenowa Para na Zamek. To wyśmienita zabawa dla całych rodzin, w której nie zabraknie łamigłówek, szarad i gier, aktywności fizycznej i radości w poszukiwaniu ciekawostek historycznych oraz poznawaniu tajemnic Zamku. Na graczy czekać będą rozmaite zadania m.in. rozgrywki karciane czy odczytywanie mapy.

Po zakończeniu gry, o godzinie 15.00 będzie mieć miejsce oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach przez przewodnika Tomasza Wieczorka.

Ponadto przez cały czas trwania imprezy na uczestników czekać będą zabawy z wielkimi bańkami mydlanymi oraz bezpłatna wata cukrowa. Dodatkowo, w dniach 29 maja – 5 czerwca w stacjonarnym sklepie z pamiątkami w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz w kasie Zamku będzie obowiązywała specjalna promocja na zakup zamkowej gry „Para na Zamek” oraz publikacji dla dzieci: książki „Bogusław X Gryfita” i zeszytu łamigłówek „Zagadkowy Zamek”.