Zamek w Szczecinie przygotowuje niesamowitą dwudniową imprezę, która będzie się dziać podczas przesilenia letniego. Będzie to świetna okazja nie tylko do zabawy, ale również utrwalenia sobie historii.

To nie pierwsza tego typu akcja na Zamku w Szczecinie. Noc Kupały jest organizowana już od 20-stu lat! Właśnie w tym roku przypada jubileuszowa edycja. Impreza odbywa się dokładnie w najbliższy weekend (18-19 czerwca) na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Na mieszkańców i turystów, którzy w sobotę i niedzielę odwiedzą zamkowe dziedzińce, czekać będzie sporo atrakcji, m.in. walki wojów, wczesnośredniowieczna osada historyczna, pokazy dawnych obrzędów, a także koncerty i fire show. Wstęp na wszelkie wydarzenia jest wolny.

Szczecińska Noc Kupały to bardzo popularna impreza plenerowa, którą Zamek od lat organizuje we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć, jak żyło się, pracowało i bawiło kilkaset lat temu. Poznają nie tylko dawne rzemiosła (np. rogownictwo, snycerstwo czy kowalstwo), ale też obrzędy i obyczaje. Dodatkowo na dziedzińcu staną stoiska z historycznymi figurkami, biżuterią, wyrobami drewnianymi i rogowymi, zabawkami oraz publikacjami o tematyce historycznej. 

Podczas wydarzenia nie zabraknie też ciekawych spotkań, m.in. z Katarzyną Górewicz – autorką książki „Jaka jesteś Babo Jago” i Małgorzatą Krasną – Korycińską – muzealniczką i historykiem kulinariów, która opowie o sezonach w słowiańskiej kuchni. 

Harmonogram wydarzenia

18.06.2022 r. (sobota), Dziedziniec Zamku

14:00 prezentacja dawnych rzemiosł

15:00 koncert zespołu Joanny Lacher

16:00 pokaz obrzędów przesilenia letniego, krzesanie „Żywego Ognia” za pomocą świdra ogniowego (DGT)

17:00 legendy związane z Zamkiem, gryfem i dziejami Księstwa Pomorskiego oraz konkursy tematyczne

17:30 pokaz walk wojów

19:00 konkurs na najpiękniejszy wianek

19:30 przemarsz nad Odrę i spławianie wianków

20:30 pokaz walk wojów

21:30 koncert zespołu KOSY

22:30 fire show – grupa FEBRIS

19.06.2022 r. (niedziela), 12:00 – 17:00, Dziedziniec Zamku

12:00 prezentacja dawnych rzemiosł

13:00 Droga Wojownika – konkursy w osadzie

14:00 pokaz walk wojów

16:00 koncert zespołu KOSY

Sala Kina Zamek:

14:30 Spotkanie z Katarzyną Górewicz – autorką książki Jaka jesteś Babo Jago?

16:45 Rok i sezony w kuchni Słowian – wykład Małgorzaty Krasnej-Korycińskiej, muzealniczką, archeologiem i historykiem kulinariów

19.06.2022 r. (niedziela)

Spacer Kupalny z Legendziarzem – Mirosławem Wacewiczem

Start: godz. 10:00 Szczecin Golęcino (przystanek autobusowy ul. Grochowa)

Meta: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Trasa: Golęcino – Wzgórze Kupały – ul. Paprotki – Żelechowa – Grabowo – Kapitanat Portu – wzdłuż Odry do Trasy Zamkowej – Zamek

Podczas spaceru uczestnicy posłuchają opowieści o tradycjach związanych z przesileniem letnim, legend i baśni, a także ciekawostek o ziołach i roślinach, które będą mijane po drodze. Chętni będą mogli uwić sobie wianki.