Zachodniopomorska KAS zlikwidowała dwa nielegalne punkty hazardowe w Nowogardzie i Łobzie. Zabezpieczono komputery, telefony, sprzęt do monitoringu i gotówkę.

Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policjantami zamknęli dwa nielegalne punkty hazardowe w Nowogardzie i w Łobzie. Tego typu akcje dzieją się w całej Polsce. Pod koniec roku 2021 zlikwidowano salon gier w Chorzowie.

W zamkniętym lokalu w Nowogardzie zabezpieczono siedem komputerów wykorzystywanych do nielegalnych gier hazardowych. Oprócz tego skonfiskowano rejestrator monitoringu, router oraz 250 zł w gotówce. Ukryty lokal mieścił się w pawilonie w centrum miasta. Jak zwykle bywa w tego typu działalnościach, pawilon miał oklejone folią szyby i monitoring przed wejściem.

W Łobzie zabezpieczono o wiele więcej sprzętu i pieniędzy. Policja zabrała czternaście komputerów (z czego pięć przeznaczonych na wyposażenie nowego nielegalnego salonu gier), telefon, wideo rejestrator, modem oraz kamerę monitoringu. Udokumentowano również gotówkę w kwocie 310 zł. Dodatkowo zatrzymano osobę prowadzącą lokal, która okazała się obywatelką Ukrainy. Kobiecie postawione zostaną zarzuty organizacji nielegalnego hazardu. Lokal mieścił się w centrum miasta niedaleko kościoła.

Co grozi za uprawianie hazardu?

Warto wiedzieć, że hazard polegający na udostępnianiu nielegalnych gier hazardowych jest w Polsce zakazany. Za tego typu działalność grożą wysokie kary finansowe – od 67197,6 zł do 26.879.997,6 zł albo kara pozbawienia wolności do lat 3. Kary można również łączyć. 

Oprócz organizowania nielegalnych gier hazardowych, również w Internecie, udział w takich grach jest także karany. Uczestniczenie w nielegalnej grze hazardowej stanowi, zgodnie Kodeksem karnym skarbowym, przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny od 11.120 zł do 4.4780.000 zł.

Oprócz odpowiedzialności karnej, organizator i gracz podlegają również karze administracyjnej. Za przestępstwa urządzania gier właścicielowi automatu, czy komputera wymierzana jest kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł za każdy automat/komputer wykorzystywane do gier online. Kara ta grozi również posiadaczom (najemcom i właścicielom) lokali. Dodatkowo za udział w nielegalnej grze kara pieniężna wynosi 100% uzyskanej wygranej.