Prowadząc działania pod patronatem szczecińskiej Prokuratury Okręgowej, policjanci z zachodniopomorskiego garnizonu współpracując z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, doprowadzili do ujawnienia nielegalnego składowiska odpadów. W wyniku tej operacji, sześć osób powiązanych z nielegalnym funkcjonowaniem tego miejsca zostało zatrzymanych.

Odpady palne zostały odkryte na terenie przedsiębiorstwa działającego w goleniowskim powiecie, które nie posiadało właściwych pozwoleń na ich przechowywanie. Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i we Wrocławiu, były początkiem śledztwa w tej sprawie.

W toku dochodzenia okazało się, że odpady pochodziły z różnych regionów Polski, a zawarte w dokumentacji informacje były fałszywe. Mimo iż potwierdzono przyjęcie odpadów w miejscach, w których faktycznie się one nie znajdowały, to składowane były one na obszarze jednej z gmin województwa zachodniopomorskiego.

W ostatnich dniach, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, wspierani przez swoich kolegów z Poznania i Wrocławia oraz inspektorów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska z Zielonej Góry i Poznania, przeprowadzili operację na terenie składowiska. Działając pod okiem specjalisty w dziedzinie ochrony środowiska, dokonali oględzin oraz zebrali próbki do dalszych badań.

Symultanicznie przeprowadzone były działania w województwach dolnośląskim i wielkopolskim, skierowane przeciwko firmom, które nielegalnie przekazywały odpady na teren zachodniopomorskiego województwa.