Prawdziwe, często dramatyczne historie zostały przeniesione na deski teatru. Czy mieszkańcy, którzy trafili trafili do Goleniowa po wojnie z różnych zakątków Polski, odnaleźli tutaj swój dom?

Stowarzyszenie Teatr Brama serdecznie zaprasza na spektakl pt. “Stacja Świadek”, który odbędzie się 6 listopada, o godzinie 19.00 w Rampie Kultura, przy ul. Dworcowej 1a. Wstęp jest darmowy, a wejściówki na wydarzenie dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Goleniowie na placu. Bramy Wolińskiej 1.

“Stacja Świadek” to autorski spektakl Stowarzyszenia, który oparty został na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Goleniów należał do tak zwanych “ziem odzyskanych”, na które po II wojnie światowej, przybywali ludzie z różnych części Polski. To właśnie te autentyczne i tragiczne historie migrantów stały się inspiracją dla twórców. Autorzy zastanawiają się kim są dziś mieszkańcy, jaka jest ich tożsamość, jak odnaleźli się w nowych warunkach, a to wszystko w uniwersalnych poszukiwaniu mitu nowego miejsca. 

Ważnym wątkiem jest wielokulturowość Goleniowa, który przed i po wojnie był zamieszkiwany przez Polaków i Niemców. Twórcy szukają wspólnych cech między dwoma społecznościami, które obie zostały zmuszone do porzucenia starego życia i rozpoczęcia wszystkiego od nowa. 

Obsada i realizacja

Reżyserem spektaklu jest Daniel Jacewicz, założyciel Teatru Bramu, instruktor teatralny, aktor i animator kultury. Role obsadzą: Evanthi Athanasiadi, Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Patryk Bednarski, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Wojciech Rosiński i Kamil Więzowski. Za scenografię odpowiada Kinga Dalska, natomiast za wideo – Michał Żak.

Istotnym elementem “Stacji Świadek” jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. Utwory te, to melodie grane przez założoną po wojnie Orkiestrę Bolechowską. Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny, unikatowy i lokalny repertuar, który towarzyszy aktorom w trakcie spektaklu.

Projekt Stacja Świadek realizowany jest w ramach Programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.