Pod koniec sierpnia 2021 roku, w gminie Maszewo rodzice i dzieci wzięli udział w warsztatach integrujących zorganizowanych przez Stowarzyszenie Teatr Krzyk z Maszewa. W warsztatach wzięło udział ponad 30 dzieci i młodzieży wraz z rodzicami. Spotkania trwały przez cały tydzień.
Profesjonalna nazwa projektu to LLA, czyli inicjatywa Teatru działająca już od dwudziestu lat na terenie całego kraju oraz za granicą, szczególnie na Ukrainie. Celem projektu jest promocja autorskich działań kreatywnych, zabawy przez teatr i indywidualny rozwój każdego z uczestników. Teatr pragnie łączyć różne, na pozór niezwiązane ze sobą środowiska, a także pokazać możliwość rozwoju i edukacji poprzez sztukę, szczególnie teatralną. Bardzo duży nacisk kładziony jest na młodzież, która dopiero dorasta, szuka swojej drogi, definiuje siebie, a przede wszystkim jest w trakcie nauki. Teatr Krzyk ma nadzieję, że poprzez swoje działania, pomoże młodym ludziom i dzieciom stworzyć komfortowe warunki do rozwijania swoich umiejętności, pasji i osobowości.
W przyszłym roku Teatr Krzyk będzie obchodził XX-lecie swojego istnienia. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Anna Giniewska, natomiast wsparciem merytorycznym – Marek Kościółek.
Przebieg warsztatów
Spotkania podczas LAA prowadziła wykwalifikowana grupa instruktorów, edukatorów i artystów: Anna Giniewska – mgr sztuki, edukatorka, reżyserka i instruktorka teatralna, Stefan Królczyński – animator, Oleh Nesterov – aktor i instruktor, Agnieszka Walancik – socjoterapeutka, psychoterapeutka w procesie certyfikacji, Joanna Waszak – pedagożka, Marek Kościółek – założyciel Teatru Krzyk, edukator, reżyser, aktor, pedagog.
Warsztaty wspierali: Paweł Cichecki – fotograf, Paweł Szewczyk – strażak oraz Iwona Mętel – koordynatorka zadań logistycznych.
Artyści określają swój cel jako pomoc w rozwoju artystycznym i edukacyjnym w dużych grupach. Chcą oni jak najlepiej nauczyć pracy w grupie, rozwiązywać problemy, podnosić kulturę i kompetencje młodzieży, a przede wszystkim pokazać sztukę poprzez zabawę i bawić poprzez sztukę. W tym celu zorganizowali warsztaty z zakresu teatru, muzyki oraz działań interdyscyplinarnych. Odbyła się strażacka gra terenowa, a w dodatku powstały dwie piosenki. Teledyski można zobaczyć na Facebook’u Teatru Krzyk.
Oprócz zajęć dla dzieci odbyły się spotkania dla rodziców z psycholożką i psychoterapeutką Agnieszką Walancik oraz panią pedagog Joanną Waszak. Warsztaty miały na celu poznanie relacji między dzieckiem a rodzicem – jak je budować, jak wspierać dziecko w rozwoju.
Warsztaty LLA okazały się niesamowitą zabawą i nauką, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i rodziców. Każdy wyniósł z nich coś ważnego dla siebie. Miejmy nadzieję, że na dłużej.