Marek Kościółek, twórca maszewskiego Teatru Krzyk, odebrał nagrodę Prezydenta Gdyni. Kościółek został nagrodzony za dwie role zrealizowane w minionym sezonie w Teatrze Gdynia Główna, między innymi za rolę Ijona Tichego na podstawie prozy Stanisława Lema. 

W tym roku znany wszystkim Teatr Krzyk obchodzić będzie XX-lecie istnienia. Uroczystości wypadają dokładanie 23-30 czerwca. To również bardzo dobry rok dla twórcy Teatru – Marka Kościółka. W minioną niedzielę 27 marca na deskach Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, uhonorowano aktora i reżysera dwoma nagrodami. W ten dzień wypadał również Międzynarodowy Dzień Teatru.

Nagrody wręczała w imieniu Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Podczas wręczania i odbierania nagród padło wiele ważnych słów, między innymi dotyczących obecnej sytuacji w Ukrainie. Jednym z ważniejszych było przesłanie, że domy można zburzyć, ale nie można zniszczyć ludzkiej wrażliwości i duszy. Przed werdyktem odczytane zostało polskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru.

Więcej o twórcy Teatru Krzyk

Marek Kościółek jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. Ukończył Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz podyplomowe studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. W 2002 roku założył Teatr Krzyk. Na co dzień organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno-kulturalne. 

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „MALTA” i Ogólnopolskim Festiwalu „Windowisko”. Jest także współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach oraz współtwórcą idei Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej.