18 sierpnia 2021 roku, o godzinie 9.00 w Goleniowie postawiono Pierwszą Społeczną Lodówkę. Można ją znaleźć przy siedzibie Cartitas, czyli na plebanii parafii św. Katarzyny przy ulicy Jana Pawła 25. 

Pomysłodawczynią i realizatorką przedsięwzięcia jest Pani Kamila Piwowarska – prezeska stowarzyszenia Trzy Rybki, która często udziela się w sprawach społecznych miasta. 

Na początek lodówka będzie otwarta w określonych godzinach, czyli 9:00 – 11:00 oraz 16:00 – 19:00. Być może uda się otworzyć lodówkę na 24h przez siedem dni w tygodniu. Na razie jednak mieszkańcy muszą się przyzwyczaić do nowej inicjatywy. Teren wokół lodówki będzie monitorowany, a jej użytkownicy powinni stosować się do regulaminu, który zawisł na obiekcie. Jeśli wszyscy będą korzystać z lodówki według przepisów, czyli nienagannie i kulturalnie, czas jej otwarcia zostanie przedłużony. 

Wspólna inicjatywa mieszkańców

” ( … ) łatwo nie było i to wcale nie chodziło o pieniądze. Największy problem był ze znalezieniem lokalizacji. Lodówka społeczna – czyli taka do której dostęp ma każdy – niesie ze sobą odpowiedzialność oraz ryzyko, a tego ludzie boją się najbardziej.” – mówi pani Kamila.

Jeśli chodzi o lokalizację, z początku zaoferował się właściciel Pizzerii Piccolo Amore. Zaproponował, żeby lodówka stanęła przy jego restauracji. Lokalna społeczność nie zgodziła się, więc trzeba było szukać innej lokalizacji. Ratunkiem w sytuacji okazała Pani Mażena Domańska – Dyrektor Wydziału Pomocy Społecznej w Gminie. To właśnie ona stwierdziła, że najlepszym miejscem na umiejscowienie Lodówki Społecznej będzie Caritas. Chodziło o to, aby każdy mieszkaniec miał do niej dobry dostęp oraz znał miejsce, do którego ma się udać.

Gdy już znaleziono lokalizację potrzebny był sponsor. Pan Artur Waldowski – szef wspomnianej Pizzerii Piccolo Amore przekazał jedną ze swych lodówek. W inicjatywę włączyły się również inne osoby. Pan Andrzej Bugajski – redaktor naczelny Goleniów.net – zorganizował transport, a Andrzej Różański – Radny Rady Miejskiej w Goleniowie – sfinansował zadaszenie górne i boczne, które mają zabezpieczać lodówkę przed deszczami.  Pomocy udzielili również Robert Kuszyński, czyli Radny Rady Miejskiej, który zajął się zleceniem oklejenia lodówki oraz Pani Bernadeta Religa –  właścicielka firmy Libra w Goleniowie, która wykonała tablice informacyjne. Środki do czyszczenia i dezynfekcji lodówki zakupione zostaną ze zbiórki zorganizowanej przez salon fryzjerski Raf&Art HairDuo.

Czym właściwie jest Lodówka Społeczna?

Jest to inicjatywa, która pojawiła się już w wielu miastach Polski. Lodówki są otwarte dla każdego. Mieszkańcy, którzy nie wiedzą co zrobić z żywnością, której mają za dużo mogą ją przekazać potrzebującym. W ten sposób obie strony są zadowolone. Nikt nie musi wyrzucać i marnować jedzenia, a inni nie będą głodować. Lodówki społeczne to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które miejmy nadzieję rozwinie się jeszcze bardziej.