Komenda Goleniowskiej Policji oświadczyła, że ktoś rozprowadza fałszywe komunikaty o uprowadzonych dzieciach. Funkcjonariusze apelują o zwiększoną ostrożność i czujność.

Oszuści są coraz bardziej kreatywni. Wymyślają coraz to nowe sposoby na to, aby wyłudzić od ludzi mniejsze lub większe kwoty pieniędzy lub dane osobowe. 

W ostatnim czasie na portalu Facebook pojawiło się kilka fikcyjnych komunikatów. Zawierały one informacje o mającym miejsce na terenie powiatu goleniowskiego porwaniu dziecka. Ponieważ taka tragedia jest wstrząsająca dla każdego, ludzie szybko zaczęli udostępniać post. Sprawa dość szybko trafiła do policji, gdy okazało się, że w komunikatach kolejno zmieniają się imiona rzekomo uprowadzonych dzieci. Pojawiały się informacje o Kasi, Ani, Marysi czy też Piotrusiu oraz zmieniały się kolejno miejscowości, w których miało dojść do uprowadzenia dziecka, na przykład Nowogard, Goleniów.

Komenda Powiatowa Policji w Goleniowie i jednostkach podległych poinformowała, że Policja nie odnotowała zgłoszeń o uprowadzeniu dziecka a co za tym idzie, nie są  prowadzone w tej sprawie czynności. 

Przedmiotowe komunikaty oraz zawarte w nim linki i filmiki najprawdopodobniej stanowią próby pozyskania danych osobowych i danych kont bankowych w celu wyłudzenia pieniędzy tak zwaną metodą Phishingową.

Funkcjonariusze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i zasady ograniczonego zaufania. Chociaż w wyżej opisanym przypadku trudno rozeznać co było prawdą a fikcją. Ważne, aby zastanowić się czy zbiórka pieniędzy na taki cel jest rzeczywiście realna. Policja nigdy nie prosi o dodatkowe fundusze w sprawie porwań oraz innych zgłoszeń.

Szkoda, że oszuści wykorzystują empatię oraz ludzką dobroduszność do tak przykrych celów.