Zaplanowano, że 20 grudnia odbędzie się spotkanie, na którym przedstawiciele różnych samorządów będą dyskutować o finansowaniu projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM). W tej chwili prezentowana propozycja finansowa nie jest akceptowalna dla gminy Goleniów.

Jak poinformował nas Tomasz Banach, zastępca burmistrza gminy Goleniów, aktualny plan zakłada, że gmina będzie musiała dorzucić około 2 miliony złotych rocznie na dodatkowe połączenia w ramach SKM. Ta suma jest nie do zaakceptowania, szczególnie biorąc pod uwagę, że większość planowanych pociągów ma kursować do lotniska, służąc głównie mieszkańcom innych gmin niż Goleniów.

Podczas spotkania 20 grudnia, które zostanie poprowadzone przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, przedstawiciele gmin partnerskich SKM będą omawiać zarówno koszty jakie mają ponieść na połączenia w ramach SKM, jak i ideę wspólnego biletu. Te trudności mogą przesunąć początkowy termin uruchomienia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, który pierwotnie planowano na 2 stycznia 2024 roku.

Planowana SKM ma na celu połączenie Szczecina, Polic, Stargardu, Goleniowa i Gryfina. Ten nowy środek transportu miałby stanowić komfortową alternatywę dla prywatnych i komercyjnych przewoźników, a także uzupełnić system komunikacji miejskiej. W godzinach szczytu pociągi mają kursować co pół godziny, a poza nimi – co godzinę.