Goleniowski Dom Kultury zaprasza młodzież na trzy spacery z Król-ową leśnej edukacji, czyli z Martą Król. Zwieńczeniem leśnych wędrówek będzie Eko-Piknik.
GDK organizuje inspirujące spotkania z matką naturą. Młodzież w wieku 12-16 lat zaproszona jest do wzięcia udziału we wtorkowych spacerach, które odbędą się w kwietniu. Każdy spacer odbywa się w godzinach 16.00 – 19.00, ale nie trzeba brać udziału we wszystkich spacerach
Cały projekt zakończony zostanie przyjemnym Eko-Piknikiem, który będzie mieć miejsce 14 maja 2022 w ogrodzie GDK.
Aby wziąć udział w wydarzeniach wystarczy wysłać maila na adres: [email protected] o tytule „O-twórz się na naturę!”. W treści powinny być zawarte: imię, nazwisko, wiek, telefon kontaktowy i daty spacerów, na które chcecie się zapisać. Maksymalna ilość uczestników to tylko 15 osób! Kto pierwszy, ten lepszy – obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Harmonogram spotkań
5 kwietnia 2022 r., godz. 16.00 – 19.00, zbiórka: Park 700-lecia (przy Stadionie)
SKRZYDLACI SĄSIEDZI, czyli spacer ornitologiczny po goleniowskich parkach
Uczestnicy spotkania będą obserwować ptaki zamieszkujące goleniowski park i zapoznają się z występującymi w parku gatunkami ptaków lęgowych i przelotnych, rodzajami gniazd, czy sposobem odżywiania konkretnych gatunków. Będzie to okazja do obserwacji skrzydlatych przyjaciół przez lornetkę oraz próba rozpoznawania ptasiego śpiewu. Oprócz tego zostanie poruszona ważna kwestia ochrony ptaków i pomocy im w czasie ograniczonego dostępu do pokarmu.
12 kwietnia 2022 r., godz. 16.00 – 19.00, zbiórka: Pole Namiotowe
CO BIEGA, SKACZE I LATA, czyli spacer entomologiczny po zakolu rzeki Iny
Tym razem młodzież zaprzyjaźni się ze światem owadów. Ta najliczniejsza grupa zwierząt będzie bohaterami spaceru na przylegające do rzeki tereny lasów i łąk. Choć malutkie, niewątpliwie warte są naszej uwagi, a możliwość spotkania z nimi pozwoli zrozumieć niektóre mechanizmy ich funkcjonowania oraz oswoić się z nimi. Jako efekt działań dodatkowych powstanie galeria owadzich zdjęć.
26 kwietnia 2022 r., godz. 16.00 – 19.00, zbiórka: Pole Namiotowe
JADALNE CHWASTY, czyli spacer botaniczny po zakolu rzeki Iny
Niezwykłe wartości i niebanalne smaki chwastów niosą ze sobą możliwość nowego spojrzenia na otaczająca nas przyrodą, ale także na eksperymenty kulinarne. Uczestnicy powrócą do ludowych opowiadać i praktyk, do tego co pierwotne, proste i naturalne. Podczas spaceru odbęda się zajęcia praktyczne: organoleptyczne rozpoznawanie roślin jadalnych z wykorzystaniem atlasów, przygotowanie smakołyków z zebranych roślin, np. koktajl z pokrzywy, masełko ziołowe, lemoniada ze szczawiku zajęczego czy herbata z igliwia sosnowego.