Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon na wodne szaleństwa. Osoby, które wypad nad morze zastępują pobytem na basenie lub kąpielisku powinny uzbroić się w ważną wiedzę na temat higieny.
Ostatnio w artykule Gdzie można się wykąpać w Goleniowie i okolicach? pisaliśmy o miejscach, w których można spędzić upalne dni. Warto jednak wiedzieć czym można się zarazić podczas pływania w basenie, jeziorze i morzu oraz jak temu zapobiec.
Bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty – wszystkie te patogeny możemy spotkać w zbiornikach wodnych. Odpowiadają za infekcje, które mogą pojawiać się po kąpieli w niewystarczająco czystym basenie lub po wizycie na naturalnym kąpielisku. Nie ma się jednak o co martwić, bo zachowując zasady higieny, można się cieszyć zdrowotnymi korzyściami ruchu w wodzie i bezpiecznie chłodzić się w niej w upalne dni.
Baseny, które nie są wystarczająco dobrze czyszczone oraz naturalne zbiorniki – w szczególności stojące, takie jak stawy – mogą stać się siedliskiem licznych patogenów. Ich namnażaniu sprzyjają zwłaszcza duże zagęszczenie ludzi i brak zachowywania odpowiedniej higieny z ich strony.
Najbardziej charakterystycznymi w Polsce bakteriami, występującymi w jeziorach i morzu, są sinice. Kontakt z nimi bywa groźny podczas bezpośredniego zetknięcia ze skórą, ale może także szkodzić, gdy wdychane są ich opary oraz gdy połknie się wodę zawierającą tę bakterie. Należy unikać zatem kąpieli w wodach, w których akurat dochodzi do ich kwitnięcia. Informacja o takim zjawisku powinna znajdować się u miejscowego ratownika, być oznaczona lub opisana w Internecie.
O jakich zasadach higieny należy pamiętać?
Jak pokazują amerykańskie statystyki, ponad połowa użytkowników basenów nie myje się przed wejściem do wody. To sprawia, że chlor mający chronić nas przed zanieczyszczeniami ma zdecydowanie osłabioną moc działania. Chcąc pływać i nie narażać się na różnorakie infekcje, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Oto kilka ważnych zasad korzystania z akwenów wodnych:
- Pamiętaj o dokładnym umyciu ciała przed wejściem i po wyjściu z basenu.
- Jeśli po kąpieli zostajesz na plaży lub na brzegu – koniecznie zmień kostium na suchy.
- Nigdy nie połykaj wody na basenie lub podczas kąpieli w zbiorniku naturalnym.
- Używaj okularków pływackich.
- Po kąpieli oddaj mocz, aby oczyścić cewkę moczową z bakterii.
- Przed wejściem do basenu załóż specjalny tampon z probiotykiem.
- Po kąpieli i umyciu ciała użyj sprayu antygrzybicznego do dezynfekcji stóp.