W Szczecinie miała miejsce konferencja Think tank Nobilis Media, której tematem było włączenie dronów w zarządzanie przestrzenią miejską i farm wiatrowych. 

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, są coraz częściej wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki. Pomagają w zarządzaniu przestrzeniami publicznymi, na przykład podczas imprez masowych. Ich ważne zastosowanie jest widoczne również w geodezji, architekturze czy bezpieczeństwie. 

Podczas konferencji, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o uruchomieniu nowatorskiego projektu, polegającego na wdrożeniu usługi “Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Do współpracy zaproszone są wszystkie zainteresowane instytucje w okolicy, które zgłaszać się mogą za pomocą konkursu. Wszystko to, odbywa się w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa organizowanego we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury. 

Wszystkie gminy czy związki, które pragną wziąć udział w projekcie mają czas na zgłoszenia do końca listopada 2021 roku. Wygrani będą mieć okazję wziąć udział w szkoleniach dotyczących obsługi dronów i wdrażania ich w szersze pola społeczne i gospodarcze.

Coraz więcej zastosowań

Jak zaznacza Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie, obsługa dronów może się okazać świetnym pomysłem na zajęcia w szkołach zawodowych. Ich zastosowanie jest coraz bardziej widoczne w rolnictwie i rozwoju infrastruktury. 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w Polsce instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. To dzięki tym pracownikom na polskim niebie nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo maszyn i ludzi. PAŻP od lat wyróżnia się troską o środowisko naturalne oraz wprowadza w lotnictwie nowe technologie, które mają zapobiec nadmiernej emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. 

Patronem strategicznym wydarzenia była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.