Kierowcy i mieszkańcy Stepnicy, niedaleko Goleniowa mogli być zdziwieni, kiedy któregoś dnia wzdłuż ulicy zobaczyli długie drewniane donice pełne kwiatów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego.

Jak informuje gmina, donice zostały rozmieszczone ze względu na wprowadzenie w tym miejscu strefy zamieszkania. Zmiana dotyczy ul. Dworcowej w Stepnicy. Pod względem technicznym nie można nic zarzucić pomysłowi. Jest on również bezpieczny i zgodny z prawem. O zmianie ruchu informują znaki drogowe, które zostały umieszczone na skrzyżowaniu ul. Dworcowej z ul. Kolejową i ul. Krzywoustego. 

Zmianom na ul. Dworcowej towarzyszy realizacja projektu „Bezpieczna Droga do Szkoły w Stepnicy”. Z przeprowadzonym wywiadów oraz badań stwierdzono, że ulica ta jest niebezpieczna dla codziennego kursowania uczniów między szkołą a domem i domem a szkołą. 

Dzięki donicom, auta, również te dostawcze muszą zwolnić do prędkości 20 km/h, która obowiązuje na tym terenie. W takiej strefie piesi mają pierwszeństwo we wszystkim; to kierowcy muszą być uważni i ustępować pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami, przeszkody na terenach zabudowanych nie muszą być oznaczone znakami. Kierowca musi zastosować się do obowiązującej prędkości.

Znane rozwiązanie

Zwężanie jezdni to powszechny sposób na zmniejszenie prędkości w danym miejscu. W samej Stepnicy zastosowano to rozwiązanie również na ul. Tęczowej, lecz za pomocą pylonów. Ustawienie donic z kwiatami można spotkać między innymi na Starym Mieście w Szczecinie. 

Jak na razie, ustawienie donic w Stepnicy jest eksperymentem. Gmina czeka na odzew społeczny, żeby zobaczyć, czy takie rozwiązanie jest pozytywnie rozpatrzone przez mieszkańców. 

11 października przy sklepie Biedronka będzie funkcjonował punkt konsultacyjny, przy którym w godzinach 15.00-18.00 będzie można zgłosić wszelkie zastrzeżenia do wprowadzonego rozwiązania.