Jak dbać o naszą planetę? Jak segregować śmieci? Jak wytwarzać ich mniej? Co można zrobić z niepotrzebnych rzeczy? Te i wiele innych zagadnień z tematyki zero waste omawiane są podczas spotkań edukacyjnych prowadzonych przez PGK Goleniów z dziećmi w gminnych szkołach i przedszkolach.

Powolnymi krokami zbliża się rok szkolny, a wraz z nim kolejne zajęcia z tematyki ekologicznej. Na lekcjach tych poruszana jest kwestia filozofii „Zero Waste”. Zdaniem Doroty Dunikowskiej – inspektora ds. ochrony środowiska w PGK Goleniów, dzieci i młodzież są uczone, że na świecie produkowanych jest z roku na rok coraz więcej odpadów i jaki wpływ ma to na środowisko .Zajęcia ze szczególnym uwzględnieniem zasad tejże filozofii prowadzone są od ubiegłego roku. Po wakacjach, PGK rozpocznie kolejną turę spotkań edukacyjnych.

W trakcie spotkań PGK opowiada, jak zanieczyszczenie oraz konsumpcjonizm wpływa na glebę, powietrze, rzeki i jeziora. Wspomina się dzieciom również jak śmieci, które lądują w wodzie wpływają na zwierzęta. Przedstawiane są pomysły co można zrobić, aby tych odpadów produkować mniej biorąc pod uwagę nawet najprostsze rozwiązania tj. zabieranie na zakupy własnej torby, niepakowanie owoców i warzyw w jednorazowe torebki, korzystanie z butelek filtrowanych. Na zajęciach pokazywane są także przykładowe rzeczy, które można zrobić z odpadów.

Czym jest zero waste?

Filozofia Zero Waste opiera się na pięciu ważnych zasadach:

  1. REFUSE, czyli ODMAWIANIE – pierwsza zasada, mówiąca o odmowie przyjmowania/ kupowania rzeczy, które po chwili wyrzucimy do kosza np. słomki, opakowania jednorazowe, jednorazowe torby, próbki produktów.
  2. REDUCE, czyli OGRANICZANIE – polega na kupowaniu jedynie przedmiotów, które są nam potrzebne i o dokonywaniu świadomych zakupów, bez powielania liczby produktów, którymi się już dysponuje oraz kupowania na zapas.
  3. REUSE, czyli PONOWNE UŻYCIE – mówi o korzystaniu z produktów wielokrotnego użytku, a także nie pozbywaniu się rzeczy, które mają potencjał do wtórnego wykorzystania.
  4. RECYCLE, czyli PRZETWARZANIE, SEGREGOWANIE – zasada właściwej segregacji odpadów, których wytworzenia nie byliśmy wstanie uniknąć oraz korzystania z produktów o możliwościach ponownego przerobu.
  5. ROT, czyli KOMPOSTOWANIE – ostatni krok pozwala wykorzystać roślinne odpady i kuchenne resztki w celu wytworzenia naturalnego nawozu.
  6. Jest również dodatkowa zasada tj. REPAIR, czyli NAPRAWIAJ – zasada mówiąca o tym, że wiele przedmiotów można zwyczajnie naprawić tak, jak to robiło się kiedyś i nie ma potrzeby ich wyrzucać, co jak się okazuje nie jest wcale takie oczywiste dla młodego pokolenia.