25 lipca, jak co roku w wielu parafiach w Polsce, odbyły się obchody ku pamięci św. Krzysztofa. Wśród tychże parafii znalazła się również ta w Goleniowie, pod wezwaniem Świętego Jerzego, w której proboszczem jest ksiądz Wacław Nowak.

Święcenie pojazdów

Święty Krzysztof jest patronem wszystkich osób podróżujących. Z tego właśnie powodu co roku w całym kraju odbywa się święcenie pojazdów przed kościołami. Proboszcz goleniowskiej parafii wszystkim właścicielom pojazdów życzył, aby św. Krzysztof miał nad nimi opiekę. Oprócz tego wspomniał także o rozsądku, rozwadze, uwadze podczas jazdy oraz ostrożności. To właśnie tego w Polsce brakuje najbardziej. Nie tylko kierowcom, ale również przechodzącym przez jezdnię pieszym.

Coraz więcej wypadków na drogach

Według podanych do wiadomości danych, w całej Polsce w przedziale od rozpoczęcia wakacji, że 25 lipca, w wypadkach drogowych zginęło 167 osób, w tym także osoby poruszające się na pieszo.

Nowe przepisy

W tym miejscu także warto przypomnieć, że od 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy drogowe.

 Po pierwsze, ujednolicone zostały maksymalne prędkości poruszania się w terenie zabudowanym – wcześniej od godziny 23:00 do 5:00 każdy uczestnik ruchu drogowego mógł jechać z prędkością do 60 km/h. W tym momencie przez całą dobę obowiązuje prędkość 50 km/h.

Po drugie, od czerwca należy zachowywać większe odstępy od poprzedzającego pojazdu. Tyczy się to szczególnie autostrad, na których samochody potrafią jechać bardzo szybko, często blisko trzymając się zderzaka samochodu z naprzeciwka. Jest to jedna z często występujących przyczyn wypadków. Z tego powodu ustalono, że odstęp powinien wynosić połowę prędkości jazdy.

Po trzecie, piesi na pasach mają bezwzględnie pierwszeństwo na przejściach dla pieszych. Samochód powinien zwalniać już widząc, że osoba chce przejść. Za naruszenie tego przepisu mogą grozić konsekwencje w postaci wysokich mandatów karnych.

Mandat otrzyma również pieszy, który przechodząc przez jezdnię korzystać będzie z telefonu komórkowego. Może to powodować dezorientację i zaburzyć reakcję w razie sytuacji zagrożenia na drodze.