Ten polski teatr alternatywny jest jedną z ważniejszych, jak nie najważniejszą, instytucją kultury w Goleniowie. Warto poznać jego historię oraz wpływ jaki wywarł na miasto i okolice.

Teatr Brama został założony w 1996 roku w Goleniowie. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia była Daniel Jacewicz – reżyser i instruktor teatralny, aktor, animator kultury. Przez 10 kolejnych lat, Brama była związana z Goleniowskim Domem Kultury, a następnie w latach 2006-2008 ze Szczecinem i Srebrną Górą. Po powrocie do Goleniowa Teatr Brama stał się samodzielną instytucją, który działał przy współpracy z Urzędem Gminy i Miasta, GDK i Klubem Rampa. 

W założeniu zespołu było od początku łączenie teatru z edukacją oraz działalnością kulturotwórczą. Jacewicz nigdy nie bał się podejmować działań lokalnych, co widać w licznych festiwalach teatralnych organizowanych w regionie Goleniowa. Od 2012 roku Teatr Brama razem z innymi teatrami z województwa zachodniopomorskiego współtworzy Zachodniopomorską OFFensywę Teatralną. 

Zespół teatru prowadzi zajęcia warsztatowe i dydaktyczne, pomaga organizować projekty kulturalne oraz edukacyjne na skalę regionalną, ogólnopolską i międzynarodową.

O sukcesie Teatru świadczą liczne występy za granicą, m.in. w Niemczech, na Łotwie, w Norwegii, Belgii, Serbii, Armenii, Peru, na Ukrainie.

Brama jest również laureatem najważniejszych nagród polskiego teatru alternatywnego, takich jak Łódzkie Spotkania Teatralne, poznańska Malta, Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, Barbórkowe Spotkania Teatralne w Dąbrowie Górniczej czy Windowisko w Gdańsku. 

Wpływ na miasto i region

Brama jest animatorem życia kulturalnego w Goleniowie i w regionie. Najlepszym przykładem wpływu Teatru jest działalność różnych, większych i mniejszych grup teatralnych, prowadzonych przez wychowanków Teatru. Należą do nich Teatr Krzyk w Maszewie, Pomarańcze… w Goleniowie czy Teatr w Krzywym Zwierciadle w Stepnicy. Wszystkie zespoły są w pełni samodzielne i mają na swoim koncie własne dokonania. Do najbardziej rozwiniętych należy Teatr Krzyk, zaliczany do najciekawszych inicjatyw polskiej alternatywy teatralnej. Te pojedyncze teatry, mimo, że są autonomiczne, ściśle współpracują z Bramą.

Niedawno pisaliśmy o spektaklu Bramy w Rampie Kultura.