Kiedy dziecko zaczyna edukację, wielu rodziców zastanawia się, jaką ścieżkę wybrać: postawić na placówkę państwową, do której zapewne pójdzie większość rówieśników z okolicy, czy zainwestować w szkołę prywatną, gdzie klasy będą mniejsze, a podejście do ucznia bardziej zindywidualizowane. Wybór nie jest prosty, jednak może w znaczącym stopniu wpłynąć na przyszłość młodego człowieka. Czy warto zatem zdecydować się na szkołę prywatną? A jeśli tak, to jakie ma to plusy?

Różnice między szkołą prywatną a państwową

Zanim opiekunowie wybiorą najbliższą miejscu zamieszkania dziecka placówkę oświatową lub zdecydują się na, często wieloletnie, dowożenie pociechy nieco dalej, zazwyczaj rozważają wszelkie “za” i “przeciw”.

  • Współpraca ze szkołą prywatną wiąże się zazwyczaj z kosztami, choć obecnie nie są one tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu. Zamiast jednak patrzeć na taką formę nauki jedynie przez pryzmat comiesięcznych wydatków, dobrze jest spojrzeć na to, jak na inwestycję w dziecko. Szkoła prywatna ma zazwyczaj lepiej dobraną kadrę – dyrektorzy placówek nie mogą pozwolić sobie na niski poziom, gdyż wiedzą, że płacący za edukację pociech rodzice są wymagający.
  • Szkoły prywatne są zazwyczaj mniejsze niż państwowe. Wiąże się to z także z utworzeniem mniej licznych klas, w których podejście do ucznia jest bardziej podmiotowe, a ewentualne trudności w nauce – szybciej zauważalne. W takich grupach nauczyciel może poświęcić podopiecznym więcej uwagi, łatwiej wtedy też o organizację różnych wydarzeń o charakterze edukacyjnym albo rozrywkowym.
  • Prywatne placówki edukacyjne muszą oczywiście realizować, tak jak państwowe, tę samą podstawę programową, ale zazwyczaj robią to w ciekawszy sposób. Mniejsze grupy sprzyjają projektom edukacyjnym, zapraszaniu gości czy też innym innowacjom. Nauka częściej odbywa się także w duchu filozofii Montessori lub jej pokrewnej, a więc poszanowania dla podmiotowości ucznia, który nie jest jedynie trybikiem w wielkiej edukacyjnej machinie, a wartościową, indywidualną jednostką ze swoimi uzdolnieniami, jak również trudnościami i potrzebami.
  • Prywatne szkoły mają większą kadrę specjalistów: psychologów, logopedów, terapeutów, którzy są w stanie odpowiedzieć na potrzeby dzieci z różnymi trudnościami w nauce. W takich placówkach uczniowie szybciej i sprawniej otrzymują pomoc wspierających pedagogów i w wielu przypadkach nie muszą korzystać z terapii pozalekcyjnych, co pozostawia więcej czasu na realizację pasji i rozwijanie innych kompetencji.
  • W końcu – również nauka języka przebiega w szkołach prywatnych znacznie łatwiej, bo małe, często dwujęzyczne klasy, sprzyjają nabywaniu nowych kompetencji językowych. Co więcej – drugi język pojawia się już w 1. klasie, a nie jak w szkołach prywatnych w 4. lub 6. Tak np. jest w szkole podstawowej w Goleniowie PJSP „COGITO”, gdzie uczniowie na co dzień rozmawiają po angielsku podczas zajęć, a także poznają język naszych najbliższych sąsiadów – niemiecki.

Wybierz szkołę w Goleniowie, w której nauka to czysta przyjemność!

Uczniowie prywatnych szkół podstawowych w Goleniowie lub innych małych miastach na co dzień realizują też jedną z najważniejszych potrzeb dzieci w ich wieku, a więc znajdują przyjaciół i zacieśniają więzi. To wszystko sprawia, że nauka w tak małej wspólnocie, jest jeszcze przyjemniejsza, a także niezwykle efektywna. Podopieczni takich placówek chętnie chodzą na zajęcia, nie nudzą się i mają czas na rozwijanie pasji po lekcjach. To wszystko przemawia za tym, że wybór prywatnej szkoły podstawowej, jest świetną decyzją.

Mieszkasz w Goleniowie? Podstawowa szkoła prywatna to dla Ciebie priorytet? Sprawdź, co możemy zaoferować Twojemu dziecku w PJSP „COGITO”.